Studia z zakresu mechaniki i budowy maszyn to jeden z technicznych kierunków, a jednocześnie jeden z najstarszych tego typu. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych przede wszystkim tym, że daje ogromną wiedzę praktyczną, którą bez problemu można wykorzystać w późniejszej pracy nad zaawansowanymi projektami konstrukcyjnymi, konserwacją oraz tworzeniem i obsługą innowacyjnych linii produkcyjnych
Studia z zakresu mechaniki i budowy maszyn to jeden z technicznych kierunków, a jednocześnie jeden z najstarszych tego typu. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych przede wszystkim tym, że daje ogromną wiedzę praktyczną, którą bez problemu można wykorzystać w późniejszej pracy nad zaawansowanymi projektami konstrukcyjnymi, konserwacją oraz tworzeniem i obsługą innowacyjnych linii produkcyjnych. Decyduje się na niego nie tylko wiele osób po technikach, ale także po liceach. Absolwent Mechaniki i budowy maszyn jest wszechstronnie wykształconym specjalistą posiadającym jednocześnie wiedzę techniczną, umiejętność kreatywnego myślenia i doświadczenie. Jest on odpowiedni dla osób, które interesują się techniką i są gotowe tworzyć projekty, które będą wpływać na kierunek zmian technologicznych na świecie.
Jaka jest specyfika studiowania Mechaniki i budowy maszyn?
Aktualnie świat techniki zmienia się w niesamowicie szybkim tempie, a technologie stają się coraz bardziej złożone, nieustannie się ulepszają przez co stale potrzebni są wyspecjalizowani ludzie, którzy z jednej strony znają specyfikację istniejących maszyn, a z drugiej swoją kreatywnością są w stanie nadawać kierunek dalszemu rozwojowi. W związku z tym absolwent studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn nie będzie musiał martwić się o swoje przyszłe zatrudnienie i wielość możliwości, ponieważ w każdym sektorze potrzeba wykwalifikowanych techników. Podczas toku studiów poruszane są między innymi zagadnienia z matematyki, fizyki oraz materiałoznawstwa. Ponadto student zapoznaje się również z geometrią wykreślną, rysunkiem technicznym, modelowaniem komputerowym oraz obliczeniami wytrzymałościowymi. Zakres wiedzy absolwenta jest więc naprawdę szeroki, zaś konkretne, jeszcze bardziej ukierunkowane umiejętności zyskuje on na bazie takich zagadnień jak: teoria maszyn, automatyka, napędy elektryczne, układy hydrauliczne, napędy spalinowe, maszyny robocze i pojazdy. To sprawia, że absolwent bezpośrednio po studiach posiada tak cenione na rynku pracy doświadczenie.
Jakie perspektywy dają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn?
Dzięki wiedzy i umiejętnościom pozyskanym w trakcie studiów absolwent jest doskonale przygotowany do podjęcia pracy w organizacjach i przedsiębiorstwach, które tworzą, wykorzystują, serwisują i sprzedają różnego rodzaju maszyny. Może on również projektować nowe technologie. Jest to bardzo pożądane w instytucjach, gdzie stawia się na wiedzę techniczną.
Zobacz kierunek Mechanika i Budowa Maszyn na Wyższej Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Jaką pracę można podjąć?
W związku z tym osoby, które kończą taki kierunek wybierają pracę w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym oraz w zakładach produkcyjnych czy w warsztatach. Ponadto możliwe jest wybranie też studiów drugiego stopnia, w szczególności jeśli tak jak w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w ofercie znajdują się pokrewne kierunki. Wszystko to sprawia, że po Mechanice i budowie maszyn można zajmować się naprawdę poważnymi i dużymi inwestycjami, które zmieniają świat techniki i powodują ciągły rozwój nowoczesnych technologii.